Drzwi Otwarte 2019/2020

Szanowni Państwo!

Zapraszamy serdecznie na Drzwi Otwarte 2019/2020. W roku 2019 odbędzie się rekrutacja na studia licencjackie – filologia litewska oraz magisterskie uzupełniające – filologia łotewska. Spotkanie informacyjne odbędzie się w dniu 23 marca o godz. 11:00 w sali 212c w bloku B w gmachu Collegium Novum przy Al. Niepodległości 4.

Ponadto od godz 10:00 do 12:00 w holu Collegium Novum będą mieli Państwo okazję indywidualnie porozmawiać z pracownikami i studentami wszystkich specjalności.

Serdecznie zapraszamy

DO litewska 2019

Bałtologiczne spotkanie wigilijne

W dniu 10 grudnia 2018 r. wykładowcy oraz studenci filologii litewskiej i łotewskiej spotkali się na wieczerzy wigilijnej. Podczas spotkania studenci przygotowali prezentacje dotyczące obchodzenia świąt Bożego Narodzenia na Litwie i Łotwie. Pozostały czas upłynął na miłych rozmowach, śpiewaniu świątecznych piosenek oraz degustacji tradycyjnych litewskich i łotewskich potraw (śliżyki, pieczony chleb z czosnkiem, zupa chlebowa, pierniki i inne), przygotowanych przez studentów i wykładowców. Spotkanie było również okazją do wręczenia szczególnego wyróżnienia Panu prof. dr hab. Michałowi Hasiukowi – dyplomu „Honorowego członka Uniwersytetu Łotewskiego”, który to tytuł został przyznany przez Senat Uniwersytetu Łotewskiego w dniu 26 marca 2018 r. [więcej]

goda-biedrs

100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI ŁOTWY

8 listopada studenci filologii litewskiej i łotewskiej postanowili upamiętnić 100 rocznicę niepodległości Łotwy. Podczas spotkania odśpiewano hymn Łotwy oraz inne pieśni łotewskie. Podczas tej skromnej uroczystości studenci Bałtologii mieli okazję poznać bliżej Łotwę i spróbować tradycyjnego łotewskiego ciemnego chleba, pysznej łotewskiej sałatki oraz szarego grochu.

I NAGRODA DLA NASZEGO STUDENTA

Miło nam poinformować, że student III roku filologii łotewskiej – Aleksander Zagrocki zdobył I miejsce w konkursie tłumaczeniowym poezji Edvartsa Virza. Wręczenie nagród odbyło się w Małej Auli Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze 18 października 2018 r.

Serdecznie gratulacje!

MAŁE DRZWI OTWARTE NA WYDZIALE NEOFILOLOGII UAM

Dnia 26 października 2018 roku na naszym Uniwersytecie miało miejsce szczególne wydarzenie – Dzień Kandydata na UAM. W ramach tego przedsięwzięcia na Wydziale Neofilologii zorganizowano prezentacje specjalności, które można u nas studiować. Instytut Językoznawstwa przedstawił ofertę następujących specjalności: filologii litewskiej, łotewskiej, nowogreckiej, fińskiej, węgierskiej, indonezyjsko-malajskiej, koreańskiej, językoznawstwa komputerowe oraz językoznawstwa i nauki o informacji i etnolingwistyki. (Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie tutaj).

Wizyta Ingi Žolude w Poznaniu

W dniu 9 października o godz. 19.00 w klubie „Pies Andaluzyjski” odbyło się spotkanie z łotewską pisarką, laureatką Nagrody Literackiej Unii Europejskiej (2011 r.), Ingą Žolude. Podczas spotkania zaprezentowano zbiór opowiadań „Ukojenie dla drzewa Adama”, za które autorka otrzymała wspomnianą nagrodę. Okazją do spotkania była prezentacja książki, która ukazała się w polskim przekładzie w 2018 r. W spotkaniu, które prowadziła badaczka literatury łotewskiej dr Justyna Prusinowska, uczestniczył również tłumacz Daniel Łubiński.

DRZWI OTWARTE 2018

projekt plakat drzwi otwarte

Zapraszamy na DRZWI OTWARTE

7 kwietnia Collegium Novum, Al. Niepodległości 4

hol główny godz. 10.00 – 14.00

sala C2 godz. 13.00